Klasa III gimnazjum w Poznaniu

W czwartek, 11 czerwca 2015 r., klasa trzecia gimnazjum wraz z opiekunami - panią dyrektor Zofią Dragan i panem Łukaszem Stachowiakiem - wybrała się na pasjonującą wycieczkę do Poznania. Zbiórka odbyła się przy sali WDK w Bukówcu Górnym, po której głodni przygód i wiedzy na temat stolicy Wielkopolski uczniowie wyruszyli w podróż.

Swoje zwiedzanie rozpoczęli od Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, czyli tzw. Bramy Poznania, poświęconego początkom państwa polskiego i chrześcijaństwa w Polsce. Nie było to tradycyjne muzeum, w którym eksponaty umieszczone są w gablotach i niczego nie wolno dotykać. Wręcz wskazane tu było - głównie za sprawą najnowszych zdobyczy techniki - aktywne uczestnictwo w zwiedzaniu. Potem, podczas pobytu na dachu zwiedzanego budynku, wycieczkowicze z bukówieckiej szkoły mieli okazję zachwycić się zapierającym dech w piersiach widokiem fascynującej panoramy Poznania. Następnie turyści przeszli przez Śluzę Katedralną - kiedyś będąca jednym z trzech dużych jazów twierdzy Poznań, służących do regulacji systemu wodnego w obrębie twierdzy - podziwiali piękno Pałacu Arcybiskupiego z zewnątrz, a później skierowali się ku kościołowi pw. NMP in Summo Posnaniensi - czyli na grodzie poznańskim . Perłą w koronie tego kościoła jest Złota Kaplica, w której ściany, sufit i ołtarze są okryte cienką, złotą warstwą oraz oryginalną i bezcenną mozaiką na podłodze, dlatego też aby ją obejrzeć, trzeba było stać w wydzielonym miejscu. W następnej kolejności trzeciogimnazjaliści z opiekunami zapoznawali się ze szczątkami fundamentów starego kościoła, w którym to pochowano pierwszych władców Polski. Potem napawali się widokami Jeziora Maltańskiego, a następnie udali się na posiłek. W drodze powrotnej, podczas przebywania w autobusie, uczniowie gimnazjum mogli oglądać urzekające widoki Wielkopolski.

Wycieczka ta była niezwykle interesując i nie sądzę, aby któremuś z uczestników w przyszłości wspólny pobyt w Poznaniu zatarł się w pamięci.