Wizyta strażaka

W dniu 16 lutego 2017 roku do czerwonej szkoły zawitał niecodzienny gość. Był to kuzyn Nikodema z III a, Szymon Sieracki, który jest strażakiem w  Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, a także ratownikiem medycznym. Pan Szymon przyszedł w mundurze strażaka, który krył w swoich kieszeniach  wiele ciekawych, niezbędnych w akcji przedmiotów.  Wszystkie te strażackie skarby zostały zaprezentowane i omówione wraz z pozostałym ekwipunkiem, który przyniósł ze sobą pan Szymon.

Dzieci dowiedziały się również z czego  uszyty jest kombinezon strażaka, jak zachować się w razie pożaru, jak wezwać pomoc, jak zostać strażakiem oraz czy drabina strażacka jest wystarczająco długa. Na te i inne, równie zaskakujące pytania, nasz gość odpowiadał z anielską cierpliwością. Wielką radością było dla  uczniów  przymierzanie stroju strażaka, hełmu, maski tlenowej czy rozwinięcie węża, a następnie zwijanie go. Z racji tego, że pan Szymon jest  ratownikiem medycznym dzieci mogły utrwalić sobie zasady pierwszej pomocy oraz poćwiczyć na manekinie resuscytacje krążeniowo – oddechową.   Czynność to przyciągnęła wielu chętnych, gdyż manekin, który przywiózł pan Szymon, różnił się bardzo od manekina, na którym  ćwiczą uczniowie podczas zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej.  Nieocenione były również instrukcje oraz pokaz wykonany przez ratownika.

Te niezwykłe zajęcia zostaną na długo w pamięci dzieci.